Moravská gobelínová manufaktura


Kobercová dílna
V kobercové dílně vás nejprve upoutá vázání koberců klasickou perskou technikou, kterou si budete moci sami vyzkoušet. Poté Vás jistě zaujme rachot postřihovacího stroje od firmy Matyáš Witz z roku 1932. Dozvíte se, jak se řeže vlna na vázání koberců, jak se váže kobercový uzel a co je to „patrona“.

Gobelínová a restaurátorská dílna
V této dílně se seznámíte s tkaním nových gobelínů i s tím, jak se restaurují gobelíny historické. Dozvíte se, jak rozpoznat vlněnou přízi od hedvábné, co je to „pauza“, „osnova“ a „útek“, proč je možno vidět gobelín poprvé, až když je celý hotový a k čemu se při tkaní gobelínů používá vidlička.

Přípravna
V této části Živého muzea tkalcovství uvidíte, jak se připravuje materiál pro tkaní koberců a tapiserií. Kromě skladu barvené příze uvidíte za chodu dvě technické památky ze třicátých let – přadenovací stroj (přadenovačku) a skací stroj (skačku). Dozvíte se, jak se připravuje vlna k barvení a tkaní a k čemu zde slouží zvoneček.

Galerie
V galerii jsou vystavena současná textilní díla podle předloh předních českých výtvarníků i koberce a gobelíny z počátků dvacátého století. A když si budete chtít zase něco vyzkoušet, je zde pro vás připraven historický kelimový stav i stav na tkaní gobelínů.

Schlattauerova kavárna
Prostory galerie volně přecházejí v kavárnu vybudovanou ve stylu doby vzniku dílen. Kromě pokračování výtvarné expozice je v prostorách kavárny možnost občerstvit se, zakoupit si upomínkové předměty včetně turistických známek, prohlédnout si knihy o uměleckém řemesle i publikace vydané Moravskou gobelínovou manufakturou. Pro větší skupiny jsou promítány historické filmy o Valašskomeziříčské gobelínce a řemeslech na Valašsku.